Rajdowe doświadczenia marki Breck

PZM 73. Rajd Polski za nami. Była to pierwsza impreza motosportowa w trzynastoletniej historii marki Breck.

W ramach programu amabsadorskiego Breck wspierał w czasie Rajdu Polski zespół Krzysztof Hołowczyc – Maciej Wisławski. Legendarny team pojawił się na trasie zawodów z numerem „0”, czyli pokonywał mazurskie szlaki jako pierwszy. Ekipa Hołek-Wiślak miała szczególne zadanie, realizowane w ramach zabezpieczenia imprezy. Jadąc repliką Subaru Impreza WRC, samochodu którym święcili triumfy w światowych rajdach w latach 1998-2000, przecierali trasę rajdu oraz rejestrowali zachowanie kibiców. Jednym z priorytetów organizatorów PZM 73. Rajdu Polski było bowiem zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa kibiców, kierowców oraz mieszkańców Mazur. Wystarczy wspomnieć, że 41 wyznaczonych stref kibica zabezpieczało około 1500 osób, w tym policja. Świadomość bezpieczeństwa była więc jednym z haseł przewodnich imprezy.

„Stale pracujemy nad udoskonalaniem naszych produktów. Zbieramy doświadczenia na całym świecie, prowadząc tysiące rozmów z naszymi klientami, inżynierami, miłośnikami motoryzacji, kierowcami czy mechanikami. W tym roku byliśmy już między innymi na targach automechanicznych w Dubaju, Birmingham czy rumuńskim Codlea. Jako Lumag jesteśmy ekspertem w zakresie produkcji klocków do pojazdów ciężarowych, nieustannie powiększamy też nasze portfolio dla samochodów osobowych razem z marką Breck. Wciąż jest jednak wiele miejsc, w których możemy szukać inspiracji. Rajdy samochodowe są jednym z najbardziej inspirujących obszarów motoryzacji, gdzie ścierają się najnowsze technologie. Nie do przecenienia są także doświadczenia i spostrzeżenia kierowców rajdowych oraz najlepszych mechaników” – mówi Łukasz Żak, kierownik działu handlowego Lumag, właściciela marki Breck.

Ale Rajdy to przede wszystkim emocje i tych oczywiście nie zabrakło. Zawodnicy zgodnie podkreślali, że mazurskie trasy są nie tylko jednymi z najpiękniejszych, ale również najbardziej wymagających i nieprzewidywalnych na świecie. W takich warunkach w praktyce testowane były samochody marek Volkswagen, Hyundai, Skoda, Ford czy Citroen. Wykorzystywane podzespoły przechodziły ekstremalne próby wytrzymałościowe i pod tym kątem Rajdy były niesamowitym poligonem doświadczalnym. Wystarczy wspomnieć, że jedną z największych atrakcji były punkty serwisowe zespołów rajdowych. Mechanicy mieli w ciągu dnia 10-30 minutowe sesje kontroli stanu aut oraz 45 minutowe dłuższe serwisy po zakończeniu każdego z dni Rajdu. Warto wspomnieć, że właśnie klocki hamulcowe były obok całego zawieszenia jednym z regularnie kontrolowanych elementów.

„Klocki sportowe różnią się od klocków stosowanych w samochodach prywatnych. Przede wszystkim w Rajdach kierowcy oczekują najwyższych możliwych osiągów w każdej sekundzie przejazdu, przy czym optymalne parametry są wymagane na dystansie nie przekraczającym 200-300 kilometrów, a nie kilkudziesięciu tysięcy jak to ma miejsce w samochodach cywilnych. Ponadto jazda sportowa wymaga zastosowania w budowie klocków hamulcowych rozwiązań chroniących przed przegrzaniem. A to tylko niektóre z wyzwań, jakie stoją przed inżynierami projektującymi klocki hamulcowe przeznaczonych dla aut rajdowych” – wyjaśnia Tomasz Orłowski, szef Działu Badań i Rozwoju Lumag, producenta klocków hamulcowych Breck.

W tym roku na starcie Rajdu Polski stanęło aż 67 załóg, a wśród nich najlepsi, liderzy klasyfikacji Mistrzostw Świata: Sébastien Ogier, Dani Sordo, Andreas Mikkelsen, Hayden Paddon czy Jari-Matti Latvala. Z polskich kierowców pojawili się Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz oraz Hubert Ptaszek, jednej z najbardziej utalentowanych kierowców młodego pokolenia.

Pełna lista wyników dostępna jest tutaj: www.rajdpolski.pl/pl/2016/mikkelsen-triumfuje-w-mikolajkach.

Holek-Wislak_os-Mikolajki-Arena_960Holek-Wislak_serwis-Subaru_960