Automechanika Dubaj 2022

Między 22, a 24 listopada 2022 roku zameldujemy się na jednych z największych i najważniejszych na Bliskim Wschodzie Targach Automechanika w Dubaju. Zarówno firmę Lumag, markę Breck, jak i nasz kraj reprezentować będą Alicja Jankowiak i Dagmara Rzeźnik. 

Targi Automechanika Dubaj to międzynarodowe wydarzenia, ważne dla motoryzacyjnego świata, szczególnie dla przedstawicieli i sympatyków rynku części zamiennych. Spotkanie jest szansą do nawiązania kontaktów biznesowych, zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku części zamiennych, znalezieniu partnerów o podobnych wartościach, zainteresowanych rozpoczęciem współpracy oraz spojrzeniem na bieżące potrzeby rynku z innej perspektywy. Zachęcamy do śledzenia podsumowania wydarzenia, które sporządzimy i opublikujemy na stronie internetowej naszej firmy. Lokalizacja stoiska Lumag – hala numer 4, stoisko A24. 

Automechanika Frankfurt 2022

Zadanie wykonane. Firma Lumag Sp. z o.o. wzięła udział w targach Automechanika 2022, które odbyły się we Frankfurcie nad Menem w dniach 13-17.09.2022. Są to największe i najważniejsze targi w branży motoryzacyjnej. W tym roku wystawiało się tutaj 2 804 firm z 70 krajów. Targi odwiedziło 78 000 gości ze 175 krajów świata. Potwierdzeniem uczestnictwa  LUMAG jako wystawcy jest wpis do internetowego katalogu oraz dokumentacja zdjęciowa. Ze strony Lumag Sp. z o.o. w imprezie uczestniczyły trzy osoby w ramach projektu i dodatkowe 3 poza projektem.

Na targach Lumag Sp. z o.o. miał własne indywidualnie zbudowane stoisko 60m2, na którym prezentował ofertę firmy (własne marki LUMAG i BRECK) oraz przeprowadzał spotkania z obecnymi i potencjalnymi klientami. Po raz pierwszy zaprezentował ofertę klocków Breck do pojazdów elektrycznych oraz klocki Lumag tzw. Copper free. Stoisko odwiedzili kontrahenci z kilkudziesięciu krajów – głównie Europy – łącznie 84 spotkania. Targi były okazją zarówno do utrzymania relacji jak i nawiązania nowych, bezpośrednich kontaktów. 

Podsumowanie targów Nairobi AUTOEXPO Kenia

Między 19, a 21 maja bieżącego roku uczestniczyliśmy w największych targach automotive we wschodniej Afryce. Warto dodać, że Lumag był jedynym wystawcą materiałów ciernych na hali, a nasze stoisko cieszyło się dużą popularnością wśród uczestników wydarzenia. Wśród odwiedzających osób przeważającą grupę stanowili właściciele warsztatów, właściciele flot, dystrybutorzy części.  

Nairobi AUTOEXPO to odpowiedź na gwałtowną modernizację i uprzemysłowienie, jakie w krajach afrykańskich doprowadziło do zwiększonego popytu na inwestycje z branży automotive. Od 25 lat to właśnie AUTOEXPO jest wybierane przez producentów i eksporterów z całego świata jako szansa na kontakt z jednym z najważniejszych rynków na świecie. 

AUTOEXPO Kenya

Rynek europejski to nie wszystko! W Lumag kierujemy się zasadą, że uczestnictwo w największych wydarzeniach w branży motoryzacyjnej, to podstawa, kiedy chcesz być na bieżąco i wyznaczać trendy! Już między 19, a 21 maja meldujemy się na AUTOEXPO Africa w Kenii. 

Historia zbliżających się targów to ponad 23 lata spotkań firm zajmujących się maszynami, smarami, częściami zamiennymi, łożyskami oraz innymi akcesoriami z branży motoryzacyjnej.

Dla nas to szansa na poszerzenie grona partnerów biznesowych z jednego z najważniejszych rynków na świecie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska w Tsavo Hall numer 157. Na miejscu zaprezentujemy ofertę firmy Lumag – klocków i okładzin hamulcowych do pojazdów ciężarowych oraz marki Breck – klocków i tarcz hamulcowych do pojazdów osobowych. 

Podsumowanie Targi Motortec Madrid 2022

Targi Motortec Madrid 2022 przeszły już do historii. Czas spędzony w stolicy Hiszpanii był dla naszej delegacji bardzo intensywny i obfity w nowe doświadczenia. Team reprezentujący firmę Lumag i markę Breck wrócił do Budzynia z głową pełną inspiracji i planów na przyszłość. Jesteśmy dumni z faktu bycia reprezentacją Polski na światowej arenie motoryzacyjnej. 

Organizatorzy podzielili się również następującymi statystykami z wydarzenia – znajdziecie je poniżej. Motortec Madrid w tym roku gościł aż 52 tysiące profesjonalistów z motoryzacyjnego rynku wtórnego. Tegoroczne targi wyróżniała wysoka frekwencja profesjonalistów z działu Warsztat, którzy stanowili blisko 50% osób uczestników. Na miejscu mogliśmy podziwiać 500 wystawiających się firm i aż 1200 marek. 

Targi Motortec Madryt 2022

Między 20, a 23 kwietnia 2023 roku, będziemy w gronie wystawców na Motortec Madrid. Jedna z najważniejszych targów branżowych w Europie Południowej, to doskonała okazja do tego, aby zapoznać się innowacjami z rynku motoryzacji. 

Motortec Madrid to Międzynarodowe Targi Branży Motoryzacyjnej i Rynku Wtórnego. Poszczególne edycje pozwoliły na to, że event stał się głównym miejscem spotkań profesjonalistów rynku części zamiennych. Uczestnicy mogą odkrywać innowacje, dzielić się wiedzą i doświadczeniem. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad 700 wystawców. Przedstawicieli Lumag i Breck znajdziesz tutaj – Pawilon 3, stoisko nr. 3E17.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy od Lumag

Nie możemy przejść obojętnie, kiedy tak wiele osób traci dach nad głową, a ich życie zmienia się o 180 stopni. W ramach działań CSR przekazujemy również swoją cegiełkę pomocy tym, którzy obecnie bardzo tego potrzebują. 

Firma Lumag włączyła się w pomoc potrzebującym z Ukrainy. Udostępniliśmy pokoje w hotelu Habenda dla rodzin. Jednocześnie zatrudniliśmy pracowników z Ukrainy, którzy przybyli do Budzynia. Mamy nadzieję, że lokalna społeczność przyjmie uchodźców w ciepły sposób, a nasze miasto stanie się dla nich bezpiecznym miejscem do życia. Pomagajmy!

Nie samymi klockami Lumag stoi! W ofercie firmy są też akcesoria.

Oferta produktowa Lumag to nie tylko dobrej jakości klocki hamulcowe. Firma produkuje również elementy montażowe do nich. Powstają one w drugiej lokalizacji przedsiębiorstwa, która mieści się na osiedlu Cechowym w Budzyniu.

Po wpisaniu „Lumag” w nawigacji, najprawdopodobniej punktem docelowym podróży okaże się siedziba firmy przy ulicy Rogozińskiej w Budzyniu. To prawidłowy, aczkolwiek nie jedyny adres wielkopolskiego producenta. Kolejna lokalizacja znajduje się na osiedlu Cechowym i produkuje się tam akcesoria do klocków hamulcowych.

W naszej drugiej lokalizacji, która niedawno przeszła metamorfozę odbywa się produkcja elementów stalowych, które są częściami klocków hamulcowych. – mówi Łukasz Żak, Marketing Manager w Lumag. Mam na myśli komponenty takie jak płytki nośne, shimy, a także inne akcesoria montażowe. – dodaje.

Fabryka Lumag na osiedlu Cechowym dysponuje przestrzenią użytkową o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych. Mieści się w niej nie tylko dział produkcyjny, ale również biura inżynierów, narzędziownia oraz dział konstrukcyjny.

Obecnie na wyposażeniu produkcji znajdują się dwie linie Feintool oraz linia Bruderer z urządzeniami peryferyjnymi. – mówi Grzegorz Żak, szef produkcji obróbka plast.

Zaplecze techniczne w tej postaci pozwala na samowystarczalną produkcję akcesoriów do klocków hamulcowych. Prasa wraz z urządzeniami peryferyjnymi pozwala wykrawać płytki o jakości fine blanking oraz większe akcesoria montażowe. Z kolei linia do szybkiego wykrawania Bruderer obciążona jest produkcją shimów oraz piston clipów. Elementy te trafiają w dalszej kolejności do fabryki przy ulicy Rogozińskiej, gdzie stają się częścią klocków hamulcowych.

Szczególną uwagę warto zwrócić na tak zwane shimy.

To niewidoczne na pierwszy rzut oka nakładki antypiskowe, co do których nie ma wątpliwości, że są jednym z kluczowych elementów klocków hamulcowych. Odpowiadają przede wszystkim za tłumienie drgań oraz wyciszanie hałasu. Ich obecność na klockach pełni również rolę izolatora termicznego, chroniąc płyn hamulcowy i zaciski przed przegrzaniem. W codziennej jeździe obecność shimów wpływa na redukcję generowanych hałasów, a także zwiększa efektywność procesu hamowania. – wyjaśnia Łukasz Żak.

Lumag konsekwentnie rozszerza portfolio produkowanych przez siebie produktów. Strategiczna decyzja o inwestycji w tak zwany „stamping operation”, pozwoliła firmie przede wszystkim zabezpieczyć interesy klientów w przypadku problemów z dostawą wyżej wspomnianych komponentów. Jej konsekwencją jest także dywersyfikacja core biznesu, ponieważ wszystkie elementy stalowe produkowane przez Lumag stanowią ofertę dla innych producentów materiałów ciernych.

Istotnym jest również aspekt automatyzacji produkcji. W związku z tym, że procesy ustawione są w nieprzerwanych ciągach technologicznych, jeden operator może obsłużyć dwie linie, które są pod kontrolą systemu SPC.

Ta oferta istnieje by zaspokajać potrzeby własne ale również innych producentów materiałów ciernych, z którymi współpracujemy. To, że dążymy do pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych tak, aby koszt jednostkowy produktu był możliwie najniższy, jest dodatkową zachętą do współpracy z nami. – mówi Łukasz Żak.

Czy klocki hamulcowe mogą być eko? Lumag prowadzi testy

Nowy nabytek firmy Lumag zlokalizowanej w Budzyniu intryguje przechodniów. Wzrok przyciągają urządzenia pomiarowe zainstalowane na karoserii samochodu. Niepozornie wyglądająca aparatura okaże się skokiem w próbie zrozumienia potrzeb użytkowników samochodów zasilanych zieloną energią.

Samochody elektryczne na europejskich drogach są coraz częstszym widokiem. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska; w 2019 roku zarejestrowano ich prawie 550 tysięcy w krajach należących do Unii Europejskiej. Z jednej strony to nieoceniona ulga dla środowiska, jednak z drugiej – duże wyzwanie dla producentów klocków hamulcowych, którzy muszą dostosowywać produkcję do wymagań rynku. Aby lepiej zrozumieć potrzeby użytkowników aut zasilanych zieloną energią, firma Lumag, właściciel marki Breck zakupiła VW ID.4 na którym testowane będą nowe rozwiązania przydatne w produkcji materiałów ciernych.

Samochód ma służyć do testowania opracowywanych materiałów ciernych do pojazdów elektrycznych. Główny rozwój materiału ciernego będzie prowadzony na bezwładnościowym stanowisku do badania hamulców, czyli na tak zwanym dynamometrze. – mówi dr inż. Tomasz Orłowski, kierownik Działu Badań i Rozwoju w Lumag. Jednak to badania na pojeździe są ostatecznym i najważniejszym potwierdzeniem spełnienia założonych wcześniej wymagań. – dodaje.

O różnicach pomiędzy samochodami elektrycznymi i spalinowymi można by wiele opowiadać. O ile wygląd zewnętrzny tych aut pozostaje niemalże bez zmian, o tyle różnią się one niedostrzegalnymi z zewnątrz rozwiązaniami konstrukcyjnymi i zastosowanymi technologiami. Jednym z wielu przykładów takich rozbieżności okazuje się układ hamulcowy oraz sam sposób hamowania.

Pojazdy elektryczne podczas hamowania odzyskują część energii kinetycznej, zamieniając ją w energię elektryczną. Wówczas silnik elektryczny działa jak prądnica, ładując akumulatory wytworzoną energią. – zaznacza kierownik DBiR w Lumag.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie generuje oszczędności wskutek niemal znikomej eksploatacji układu hamulcowego. To oznaczałoby, że ekonomia idąca w parze z używaniem samochodów elektrycznych powinna być postrzegana znacznie szerzej. Niestety rzeczywistość bezlitośnie sprowadza na ziemię wszystkich, którzy tak myślą.

Generalnie głównym problemem układów hamulcowych jest ich podatność na korozję, dotyczy to szczególnie tarcz oraz w mniejszym stopniu klocków hamulcowych. Układy hamulcowe powinny być często używane, aby usuwać cienkie warstwy produktów korozji. Jeśli tak nie jest – a to częsta sytuacja w samochodach elektrycznych, które głównie wytracają prędkość dzięki rekuperacji – to tarcze mogą zardzewieć i kolejne zahamowanie z użyciem układu hamulcowego będzie niekomfortowe. Bardzo rzadkie korzystanie z hamulca przez dłuższy czas może nawet skutkować powstaniem wżerów na powierzchni tarczy hamulcowej, które będą powodowały wibracje na kierownicy. – mówi dr inż. Tomasz Orłowski.

Częściowym rozwiązaniem tego problemu może okazać się stosowanie hamulców bębnowych, które ze względu na zabudowaną konstrukcję, są mniej podatne na korozję. Takie rozwiązanie fabrycznie zastosowano na tylnej osi zakupionego przez firmę Lumag samochodu elektrycznego VW ID.4, który służy do wykonywania testów drogowych, zwracając przy okazji na siebie uwagę niecodziennym wyglądem. Chodzi o przyrządy pomiarowe umieszczone wewnątrz oraz na karoserii samochodu. To system LINK VMAX 4000, który składa się z komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz z czujników pozwalających mierzyć między innymi piski lub drgania zacisku hamulcowego.

Uniwersalny charakter systemu sprawia, że może on być z powodzeniem wykorzystywany podczas niezwykle zróżnicowanych testów, realizowanych w skrajnie różnych warunkach drogowych i atmosferycznych. – mówi Orłowski. W efekcie specjaliści z zespołu badawczego mogą dokonywać analizy takich parametrów jak prędkość, temperatura tarcz i klocków, ciśnienie w układzie hamulcowym, wibracja zacisków, natężenie i częstotliwość dźwięku pochodzącego od hamulców oraz skoku i siły nacisku na pedał hamulca. Pozwala to na weryfikację takich aspektów, jak efektywność hamowania, komfort pracy klocka hamulcowego, czy poziom wibracji podczas hamowania.

Prowadzone pomiary mają dostarczyć specjalistom z firmy Lumag niezbędnych danych do opracowania materiałów ciernych dla pojazdów elektrycznych. Producent dąży do tego, by takie materiały charakteryzowały się niskim pyleniem, dużą odpornością korozyjną i wysoką skutecznością hamowania przy nieregularnym użytkowaniu układu hamulcowego. W ostatniej fazie rozwoju badań, producent ma zamiar rozszerzyć portfolio klocków hamulcowych o wyroby z materiałów ciernych dostosowane do potrzeb użytkowników najpopularniejszych pojazdów elektrycznych.

Ponadto nowe auto elektryczne we flocie firmy Lumag jest jednym z elementów urzeczywistniających strategię proekologiczną, którą przedsiębiorstwo konsekwentnie realizuje już od kilku lat. Odzyskiwanie wody deszczowej, segregacja odpadów, zmniejszenie ilości wykorzystywanej folii oraz recykling pozostałości produkcyjnych, to zaledwie część z dotychczasowych działań podejmowanych przez wielkopolskiego producenta materiałów ciernych w trosce o środowisko. Niedawno na budynkach firmy pojawiła się również imponujących rozmiarów farma fotowoltaiczna, a także ulokowana na firmowym parkingu stacja do ładowania pojazdów elektrycznych, co jest odzwierciedleniem swoistej troski o środowisko.