Branża motoryzacyjna a nowe wyzwania

XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbył się w dniach 8-9 listopada w hotelu Sound Garden w Warszawie. Jak co roku nie zabrakło na nim przedstawicieli firmy Lumag, która jest od wielu lat członkiem SDCM oraz liczącym się producentem części motoryzacyjnych.

Oprócz SDCM wiele innych podmiotów takich jak PAiH, PARP, NCBiR, ITS, STM, SIMR, Moveo, Koalicja Bezpieczni w Pracy, SKFS, Politechnika Warszawska, WAT wzięło czynny udział w kongresie będąc gospodarzem własnych sesji tematycznych. W przygotowanie kongresu włączyły się także branżowe stowarzyszenia międzynarodowe – FIGIEFA, CLEPA i APRA, na co dzień walczące w Brukseli o korzystne dla niezależnego rynku motoryzacyjnego przepisy.

Tegoroczny Kongres przejdzie po historii jako wydarzenie, które zaprezentowało siłę firm, działających w sektorze części i napraw samochodowych. Przeprowadzone w trakcie spotkania ankiety elektroniczne wśród przedstawicieli producentów i dystrybutorów dowiodły, że dobra koniunktura na rynku części zamiennych trwa. Rosną przychody, inwestycje, a także wynagrodzenia. Przez dwa dni w obradach podzielonych na 14 sesji tematycznych uczestniczyło ponad 800 osób. Zaprezentowano rynkowe dane, omówiono szanse i zagrożenia branży oraz naświetlono prognozy na przyszłość. Warto wymienić tu choćby rozwój systemów telematycznych, batalię o fizyczną obecność złącza OBD w samochodach czy wyzwania stawiane przez elektromobilność oraz Przemysł 4.0.